Skip to content

Club Championship Results

These are the results of the races for the Club Championship 2024. Please see the Club Championship Rules for details on how points are allocated etc. ( * indicates CB already set this season).

Event 6Ridge Off Roader 10KSunday 19 May127 finishers
PositionNameDivisionChip TimeC.B.Points
5Paul RidgleyM100:44:1310
14Craig RoseM200:46:5110
15Sarah GreenL200:47:05New10
19Andrew NewtonM100:48:599
31Tom ClarkeM100:51:048
32Damian StanleyM100:51:097
39James WeaverM200:52:309
40John GulliverM100:52:456
41Joseph LynchM100:53:065
42Rachel LiL200:53:289
48Mark EmmettM100:55:074
51Natasha HarrisonL200:55:53Yes13
50Charlie MclarenM200:55:52New8
55Sue GrahamL100:56:3210
57Nick LowenM100:56:593
59Christian PlumbM200:57:177
62Ken WillsherM100:58:432
77Sarah FishL101:01:159
86Timos MoraitinisM201:03:436
101Samantha ProbetsL101:06:318
102Lucy DriverL201:06:507
111James DixonM201:11:26New5
113Peter NealM201:11:52New4
120Sue EmmettL101:16:277
Event 5Hughenden Manor 10KSaturday 13 April177 finishers
PositionNameDivisionChip TimeC.B.Points
1Harry PettingellM238.3210
10Paul RidgleyM144.08Yes15
25Craig RoseM247.089
27Duncan GreenM248.54New8
34Dom BrockingtonM251.10New7
41Damian StanleyM152.459
48Mark EmmettM153.258
52Aaron LambM253.446
60Martin AndersonM255.325
75Lucy DuncanL257.09New10
80Tetiana FomenkoL257.439
84Ken WillsherM158.077
87Darren ReadmanM158.156
92Nick LowenM158.355
113Sarah FishL11.01.4010
116Timos MoraitinisM21.03.14New4
117Eve PilleyL11.03.239
132Lucy DriverL21.04.41New8
147Jon PilleyM21.09.323
165Berwyn Prichard-JonesM21.14.392
168Sue EmmettL11.18.528
Event 4Reading 1020 10MSunday 24 March168 finishers
PositionNameDivisionChip TimeC.B.Points
3Paul RidgleyM11.08.5510
9Duncan GreenM21.14.35New10
14Rachel LiL21.18.12New10
17Tom ClarkeM11.18.53Yes14
22Damian StanleyM11.20.418
26David HaggartM21.21.52New9
28James WeaverM21.22.06New8
31Sarah GreenL21.23.369
36Joseph LynchM11.25.55Yes12
38Martin AndersonM21.26.27New7
48Aaron LambM21.28.33New6
49Ken WillsherM11.28.346
62Darren ReadmanM11.32.57New5
74Eve PilleyL11.36.3310
114Amanda MitchellL21.50.52New8
Event 3Berkhamsted Half MaraSunday 3 March951 finishers
PositionNameDivisionChip TimeC.B.Points
36Paul RidgleyM101:24:16Yes15
60Thomas BroughtonM101:27:469
84Sarah GreenL201:30:27New10
141Craig RoseM201:35:41New10
215Rachel LiL201:40:50New9
255Kevin ParreyM101:42:508
286Tom ClarkeM101:44:21Yes12
305Simon LyddonM201:45:23Yes14
410Natasha HarrisonL201:50:18New8
420Martin AndersonM201:50:46New8
470James WeaverM201:53:16New7
471Sue GrahamL101:53:17Yes15
674Lucy DriverL202:03:45New7
811Amanda MitchellL202:13:59New6
824Aaron LambM202:15:476
Event 2(L)Horspath XC (Div 2)Saturday 10 February70 finishers
PositionNameDivisionTimeC.B.Points
5Sarah GreenL227.0010
9Hannah CalderwoodL228.019
12Rachel LiL229.358
14Emma PugheL229.587
17Felicity HindleL231.196
26Eve PilleyL133.2010
33Lucy DuncanL235.055
46Sarah FishL137.069
53Amanda MitchellL240.084
60Sue EmmettL144.118
Event 2(M)Horspath XC (Div 2)Saturday 10 February97 finishers
PositionNameDivisionTimeC.B.Points
6Harry PettingellM236.1110
19Charlie PugheM240.359
23Andrew GrayM241.578
27Oliver NewellM243.017
35Adam SwansonM243.496
36Paul RidgleyM143.5410
40Duncan GreenM245.475
41Robert PettingellM246.254
44Craig RoseM246.483
55James WeaverM248.172
56Mark EmmettM148.229
63Kevin ParreyM149.508
66John GulliverM150.087
77Dom BrockingtonM253.182
Event 1Woodcote 10KSunday 7 January278 finishers
PositionNameDivisionChip TimeC.B.Points
13Tom BroughtonM139:5610
37Craig RoseM243:0710
54Kevin ParreyM145:469
56James WeaverM246:03New9
64Aaron LambM246:34New8
82Tom ClarkeM147:488
86John GulliverM148:327
89Eve PilleyL148:45Yes15
95Rachel LiL249:02New10
120Chris HaightonM251:237
140Darren ReadmanM153:206
155Nick ShottM154:385
159Nick LowenM155:174
168Ken WilsherM156:053
183Sarah FishL157:099
202Martin AndersonM258:586